• https://www.facebook.com/sosyetemagazincom-224597530927378/?fref=ts
Üyelik Girişi
Saat
Takvim

KISA SÜREDE YÜZ GENÇLEŞTİRME

 Alın, göz çevresi, burun ve dudak yanındaki yanak kısmı, elmacık kemiklerinin üstü, dudaklar, çene ve boyun ile ameliyat ya da kazalara bağlı iz veya çöküklükler estetik uygulamalarla çözümlenebiliyor.

Bu işlemler arasında en sık dolgu, botox, yağ enjeksiyonu, askı yöntemleri ve kimyasal soyma uygulanıyor. Uzmanlar, uygulamaların mutlaka kaliteli ve uygun ürünler kullanılarak yapılması ve alandaki uzman hekimler tarafından uygulanması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Latifoğlu, yaptığı açıklamada, yaz mevsimine girmeden mayıs-haziran ayları içerisinde yüz gençleştirme ya da yüz güzelleştirme uygulamalarının yapılabildiğini söyledi.

Bu konuda başvurulacak en doğru adresin plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları olduğunu vurgulayan Latifoğlu, uygulamalarda geçirilmiş ameliyatların, kazalara bağlı iz veya çöküklüklerin, önceki estetik girişimlerin, kullanılan ilaçların, derinin renginin, kalın veya ince olmasının ve yaşın çok önemli olduğunu ifade etti.

Latifoğlu, özellikle yaşı ileri olan hasta grubunda, uygulamalardan başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için cerrahi şart olduğunu belirterek, aksi takdirde yapılanların yetersiz kalabileceğini söyledi.

"GÜNEŞİN ETKİSİYLE CİLTTE LEKELENME OLABİLİR"

Yaşlı hastalar dahil genelde orta ve genç yaş grubunda cerrahisiz yapılabilecek tıbbi estetik işlemlerin hem kişiyi mutlu edeceğini hem de çevresi tarafından beğenilmeyi sağlayacağını dile getiren Latifoğlu, bu işlem arasında en sık dolgu, botulinum enjeksiyonu (botox), yağ enjeksiyonu, askı yöntemleri, kimyasal soymanın (peeling) uygulandığını anlattı.

Latifoğlu, kimyasal yüz soyma işleminin çeşitli solüsyonlarla yapılabildiğini, kişinin kendisinin yapabileceği formüller bulunmakla birlikte, hekim veya güzellik salonu yetkililerince de yapılabildiğini belirtti. Latifoğlu, güneşin etkisiyle ciltte lekelenmeler oluşabildiğini, uygulama için bahar ve kış aylarının çok daha uygun olduğunu vurguladı.

"BOTOX İLE 6 AY-BİR YIL KADAR KALICILIK SAĞLANIR"

Latifoğlu, askı yöntemlerinin bir miktar cerrahi işlem gerektirdiği için biraz zahmetli, biraz da tam oturmadığı için riskli olabildiğini ifade etti.

Yaklaşık on yıldan bu yana plastik ve estetik cerrahlar tarafından uygulanan botulinum toksin ve dolgu enjeksiyonunun ayrı ayrı veya kombine olarak uygun ellerde yapıldığında oldukça güzel sonuçlar alınabildiğini dile getiren Latifoğlu, şöyle devam etti:

"Daha çok 'Botox' olarak bilinen botulinum toksin, laboratuvar koşullarında elde edilen bir zehir, bir biyolojik silah olmasına rağmen, tıbbi olarak güzelleşmede, yüz felcinde, nörolojide, ürolojide, göz bilim alanlarında, fizik tedavide ve birçok tıbbi alanda kullanılmaktadır.

Estetik ve Plastik Cerrahlar, bu ilaçla yüz kaslarının çalışmalarını azaltarak fayda sağlıyor. Kaşı çattıran gergin ifade veren alındaki iki kaş arası kırışıklıklar, alındaki yatay çizgiler, gözlerin dış kısmında bulunan kaz ayağı olarak adlandırılan çizgiler, burun sırtının iki yanında bazen olan ince çizgiler, alt göz kapağındaki ince çizgiler, üst dudaktaki dik ve boyundaki yatay çizgiler, boyunda önde oluşan dikey bantlar; bunlar ilacın çok uygun dozlarda, ince iğne ile yerine göre yüzeysel veya derin enjeksiyonu ile azalıyor veya yok oluyor. "

Latifoğlu, enjeksiyonların biraz acılı olduğunu belirterek, ancak daha önce sürülebilen lokal krem ile acının azaltılabildiğini söyledi. Uygulamaların hekim tarafından ve uygun kaliteli ürün kullanılarak yapılması gerektiğine işaret eden Latifoğlu, "Etki derhal başlar, birkaç gün içerisinde tamamlanır ve 6 ay-bir yıl kadar kalıcılık sağlar. Bu sürenin bitiminde kişi isterse işlemi tekrarlatabilir" dedi.

"KALICI DOLGU ÜRÜNLERİ ALERJİ VEYA KİSTLEŞME YAPABİLİYOR"

Çok eski yıllarda bunlar için silikon ve kollajen kullanıldığını, ancak sakıncalı sonuçlar elde edildiğini dile getiren Latifoğlu, "Bugün popüler olarak hyalüronik asit olarak belirtilen 6 ay-bir yıl kalıcılığı olan, alerjik etkisi adeta olmayan sentetik ürünlerin tercih edildiğini" anlattı.

Latifoğlu, kişinin kendi vücudundan alınan yağın da önemli bir dolgu olduğunu belirterek, "Bu dolgu yöntemleri 6 ay-bir yıl süreyle geçicidir. Kalıcı olanları alerji veya kistleşme yapabildiği için yasaklanmıştır. Süre sonunda yine kişinin istemi ile tekrarlanabilir, ancak şart değildir" dedi.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.81788.8531
Euro10.345310.3868
ORGANİZASYONLARDA TEK İSİM