• https://www.facebook.com/sosyetemagazincom-224597530927378/?fref=ts
Üyelik Girişi
Saat
Takvim

WHATSAP TA AMAN DIKKAT.. TAKIPTE OLABILIRSINIZ

WHATSAP TA CASUS YAZILIMLARLA SİZLER TAKIP ETMELERI MUMKUN.. NASILMI?

Bakanlık Whatsapp ile ilgili geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan siber saldırı olayı ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Bilgisayar korsanları, WhatsApp'ta büyük bir güvenlik açığını kullanarak telefonlara ve diğer cihazlara uzaktan gözetleme yazılımı yüklemiş ve birçok kullanıcının bilgileri bu yazılım nedeni ile tehlikeye girmişti. İşte Whatsapp'ta konuşmalarınız ve gönderdiğiniz fotoğrafları gözetlemek için kurulan casus yazılım ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması...

Mesajlaşma uygulaması Whatsapp, geçtiğimiz günlerde tüm dünyada belli kullanıcıları etkileyen bir siber saldırı ile karşı karşıya kalmışıtı Facebook'a ait olan uygulamanın yetkilileri, saldırının "seçkin bir kullanıcı sayısını" hedeflediğini ve "ileri bir siber-aktör" tarafından düzenlendiğini söyledi. Yaşana siber saldırı ve korsan yazılım yüklenmesi olayı ile ilgili Türk yetkililerden de son dakika açıklaması geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan konu ile ilgili flaş açıklamalarda bulunurken önemli uyarı hakkında da bilgi verdi..

WHATSAPP'TA CASUS YAZILIM SKANDALI

Geçtiğimiz günlerde popüler haberleşme uygulaması WhatsAPP ciddi bir krizle karşı karşıya kaldı. Bilgisayar korsanları tarafından geliştirilen yazılım ile WhatsApp'ta bazı kullanıcıların mesajlarının uzaktan gözetlenebilmesi mümkün hale geldi. Pazartesi günü, WhatsApp 1,5 milyar kullanıcısını, uygulamalarını ek bir önlem olarak güncellemeye çağırdı. Finansman süresindeki doğrulanmamış bir rapora göre, söz konusu izleme yazılımı İsrailli firma NSO Group tarafından geliştirildi.

BAKANLIK'TAN TÜRKİYE İLE İLGİ AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat AŞ'nin ev sahipliğinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, gençlerin, topraklarına olan bağını kaybetmeden dünyaya istikamet verdiği bir gelecek hayal ettiklerini söyledi.

Bakan yardımcısının WhatsApp virüsü ile ilgili uyarısı ise şöyle:

GEREKLİ UYARILAR YAPILDI

Dünyanın "ben de varım" diyerek cesaretle yerinden doğrulan, cesur, inanmış, dinamik bir nesle ihtiyacı olduğunu dile getiren Sayan, "Bugün burada ben bu dinamizmi görüyorum." diye konuştu.

Sayan, yerli ve milli adımlar attıklarını belirterek Bakanlık çalışmalarında da yola bu bilinçle devam ettiklerini vurguladı.

Türkiye'nin tamamını kapsayacak yerli ve milli teknoloji çalışmalarına mesai ayırmanın önemine değinen Sayan, WhatsApp uygulamasında güvenlik açığının haberlere yansıdığını anımsattı.

Sayan, yaşanan gelişmelere yönelik Türkiye'de bu güvenlik açığından mağdur olması muhtemel kullanıcılar ve güvenlik açığına karşı alınan tedbirler
hakkında bilgi verilmesi için WhatsApp yetkililerine gerekli uyarıların yapıldığını belirtti.

YERLİ VE MİLLİ UYGULAMALAR

Yurt dışı kaynaklı uygulamalardaki güvenlik zafiyeti dolayısıyla yerli ve milli uygulamaların kullanılmasına önem verilmesini isteyen Sayan, iletişim teknolojilerinin güvenli ve bilinçli kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

WhatsApp ve benzeri iletişim, mesajlaşma uygulamaları yerine Türkiye'deki işletmeciler tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan "Laff", "Bip" gibi uygulamaların tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Sayan, bunların yenilerini 2023 hedefi doğrultusunda tamamen yerli ve milli imkanlarla gençlerin geliştireceğini kaydetti.

DAHA HIZLI, DAHA YÜKSEK KAPASİTELİ VE DÜŞÜK MALİYETLİ

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da haberleşme uydularının, iletişim ve uzay teknolojileri alanında daha hızlı, daha yüksek kapasiteli ve düşük maliyetli sistemlerin araştırılması sonucu ortaya çıktığını ifade etti.

Türkiye'de de son yıllarda hızla gelişen uydu haberleşme hizmetlerine yönelik teknolojik gelişmeler çerçevesinde, uluslararası düzenlemelerde gerekli değişikliklerin yapıldığını dile getiren Karagözoğlu, spektrum ve yetkilendirme uygulamaları için mevcut olan düzenlemelerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen de şirket hakkında bilgi vererek veri ve televizyon hizmeti sağlayan şirketin, 118 ülkede 3,5 milyon kişiye ulaştığını anlattı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387
ORGANİZASYONLARDA TEK İSİM